Фахівці казеного підприємства “НВК “Іскра”, що входить до складу ДК “Укроборонпром”, капітально відремонтували та модернізували радіолокаційну станцію 19Ж6, в результаті чого вона отримала індекс 35Д6М, та, фактично, стала новим сучасним зразком РЛС.
 Модернізація виконана в рамках державного оборонного замовлення 2020 року, повідомили на підприємстві.
“Станція майже 30 років виконувала своє бойові завдання у Збройних силах Україні і увесь цей час її обслуговували спеціалісти заводу. У результаті останньої глибокої модернізації радіолокаційна станція за своїми тактико-технічними характеристиками фактично, стала новою, сучасною РЛС, яка відповідає всім необхідним вимогам сьогодення”, - розповів директор Іскри Юрій Пащенко. 
Така модернізація має значний експортний потенціал і може зацікавити іноземних партнерів, зазначають на підприємстві.
 “Сьогодні по всьому світу є велика кількість виробів типу 19Ж6, 36Д6 старого зразка зі строками експлуатації більше 20 років. Радари цього типу вже більше 10 років експлуатують Сполучені Штати Америки, за останні роки вони отримали від КП «НВК «Іскра» дві радіолокаційні станції 36Д6. Ці радари потребують ремонту та модернізації, в наслідок проведення яких замовник отримує нову сучасну РЛС. При цьому, вартість ремонту та модернізації значно менша, ніж придбання нової станції. Це є перспективним напрямком роботи підприємства та цікавить іноземних партнерів, адже станції більше 20 років експлуатації отримуватимуть “дуге життя” і будуть здатні виконувати свої бойові задачі, навіть у складних кліматичних умовах”, - підсумував директор КП  НВК «Іскра».
 У ході ремонту та модернізації у станції замінили всі вузли та складові частини, що мали фізичний або моральний знос, відновили захисне та лакофарбове покриття, здатність роботи станції у заявлених кліматичних умовах.
 “У модернізованого радару збільшено дальність дії, підвищено точність визначення координат, покращені параметри траєкторної обробки, за рахунок сучасних програмних рішень розширені функціональні можливості та зменшена вартість технічного обслуговування”, - розповів деталі проведених підприємством робіт Юрій Пащенко.
 Також у станції замінили пристрої формування зондуючих сигналів, у результаті чого істотно зменшився рівень хибних відміток при роботі у гірській місцевості.
 Система охолодження РЛС також була модернізована, у результаті чого збільшили реальний строк роботи клістронів.  
 “Особливо хочеться відзначити, що у модернізованій РЛС відображається інформація про місцезнаходження та про інтенсивність метеорологічних явищ - ці дані дуже корисні при керуванні діями пілотів. Також значну увагу ми приділили створенню комфортних умов праці для персоналу станції  - встановили нові робочі місця, укомплектували індикаторний відсік системою кондиціонування та обігрівачем”, - розповів про особливості модернізації директор підприємства.
 Радар може додатково комплектуватись чотирма виносними робочими місцями - це дозволяє управляти станцією у повному обсязі на відстані до 300 метрів. РЛС може також опціонально комплектуватись комплектом обладнання для взаємодії безпосередньо із зенітно-ракетними комплексами.
 “Іскра має багаторічний досвід у виготовленні та модернізації виробів типу 19Ж6, 35Д6, 36Д6. Спеціалісти підприємства забезпечують технічний супровід роботи РЛС на протязі всього життєвого циклу станцій, як на території України так і далеко за її межами. Цей фактор є дуже важливим для військової техніки, яка повинна цілодобово та безперервно виконувати бойове чергування та забезпечувати контроль за повітряним простором”, - підкреслив Юрій Пащенко.
 Він додав, що здатність підприємства забезпечити технічний супровід, виконати роботи з модернізації та оновлення програмного забезпечення виробів, що стоять на озброєнні за кордоном, дуже високо цінується іноземними партнерами при виборі надійної та ефективної техніки.

Фото до модернізації:

 

Та після:

 

На підприємстві у стислі терміни розроблено і виготовлено дослідний зразок нової перспективної радіолокаційної станції 80К6КС1.

Основне призначення РЛС – виявлення в зоні огляду, супровід і вимір трьох координат повітряних об’єктів та їх швидкості у складі зенітно-ракетного комплексу (ЗРК). 80К6КС1 створена для бойового застосування у складі дивізіонів зенітно-ракетних військ ППО.

РЛС спрягається як з наявними в Збройних Силах України  ЗРК, так і може працювати у складі ЗРК закордонного виробництва.

Станція 80К6КС1 є модифікацією лінійки радарів  79К6 та 80К6,  які добре зарекомендували себе у Повітряних Силах ЗСУ.

Ключовими елементами технологічного успіху цієї розробки є побудова передавального пристрою на сучасних твердотільних модулях, використання технологій цифрових антенних решіток, реалізація на новітній елементній базі спеціальних обчислювачів радіолокаційних сигналів, що працюють за розробленими на підприємстві високоефективними алгоритмами. 

З метою забезпечення підвищеної мобільності РЛС вся апаратура розміщується на одній транспортній одиниці вітчизняного виробництва, що дозволяє виконувати розгортання та згортання виробу у лічені хвилини.      

Наразі фахівцями підприємства успішно завершено попередні випробування дослідного зразка РЛС, який у процесі випробувань підтвердив усі заявлені тактико-технічні характеристики. Найближчим часом відбудуться державні випробування виробу 80К6КС1.

Державна корпорація, яка має об’єднати радіолокаційні підприємства в результаті реформи державного концерну "Укроборонпром", вже знаходиться на стадії формування.

Про це розповів директор одного з провідних радіолокаційних підприємств Концерну – Казенного підприємства "Науково-виробничий комплекс "Іскра" – Юрій Пащенко.

"Реформа Укроборонпрому – це програма структуризації державного сектору оборонної промисловості. На сьогоднішній день державна корпорація під умовною назвою "Радарні системи" уже формується, готуються документи, триває розробка стратегічних бізнес-планів усіх підприємств, які мають потенційно увійти до складу цієї корпорації. На основі цих планів буде сформовано єдиний документ, який до кінця травня ми маємо представити Стратегічному комітету Укроборонпрому", – повідомив він в інтерв’ю проекту SecutiyTalks.

За словами Пащенка, усі робочі групи Стратегічного комітету Концерну вже працюють над створенням 6 галузевих державних корпорацій і мають єдиний календарний план робіт. Водночас, розпочати господарську діяльність ці нові бізнес-одиниці можуть в різний час, адже це залежить від стану підприємств та їх виробничої готовності.

Ключовим елементом для створення галузевих корпорацій, розповів Пащенко, є зміни законодавчої рамки, що дозволять запустити процес корпоратизації та створення нових бізнес-одиниць. Наразі міжвідомча робоча група на базі Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки розробляє відповідні законопроекти. В Концерні розраховують, що парламент розгляне їх до кінця поточної сесії.

"Ці законодавчі зміни важливі та мають бути прийняті обов’язково. На мою думку, це навіть не предмет дискусії. Інша справа, що операційну діяльність на початковому етапі становлення, так би мовити, "дистанцію розгону", можна робити і без законодавчих змін. "Радарні системи" навіть без офіційної реєстрації може почати роботу в рамках Концерну – через спільні та синхронні дії підприємств, напрацювання спільних планів роботи, введення механізмів контролю та підтримки, і, найголовніше, – структуруватися операційно, тому що в рамках корпорацій не має бути внутрішньої конкуренції", – заявив директор НВК "Іскра".

Юрій Пащенко також вважає, що майбутні галузеві корпорації повинні мати право на ведення зовнішньоекономічної діяльності. При цьому, керівник Науково-виробничого комплексу "Іскра" не розглядає питання продажу або передачі технологій за кордон: "Для нас продаж технологій –  не джерело заробляння грошей. Можна продати технології, які ми вже не використовуємо та вважаємо неактуальними. Щодо передачі технологій – це можливо лише у випадку великого замовлення, коли мова йде про постачання не одного десятку станцій, і замовник слідує власному законодавству, яке передбачає часткову передачу  технологій та компетенцій для того, аби зробити певну локалізацію виробництв", – додає Юрій Пащенко.

На думку директора підприємства, майбутнім корпораціям також знадобиться "стратегічна надбудова" – керівний центр, який візьме на себе відповідальність за стратегічні функції всіх корпорацій.

Нагадаємо, згідно проекту реформування ДК "Укроборонпром" буде створено 6 державних галузевих холдингів навколо прогресивних підприємств Концерну, а сам Укроборонпром – ліквідовано. 

Йдеться про створення ракетобудівної, авіаційної, авіаремонтної, бронетанкової груп компаній (холдингів або корпорацй), а також радарних та морських систем. 

Для впровадження реформи та плану реорганізації в Укроборонпромі створено Офіс трансформації та Стратегічний Комітет – обидві команди, у тісній співпраці з керівниками підприємств, вже розробляють галузеві стратегії майбутніх галузевих оборонних компаній.

Як відомо, команда Укроборонпрому представила стратегію трансформації Концерну та дорожню карту реформи РНБО, Директорату з питань національної безпеки і оборони в Офісі Президента, Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, міністру фінансів України Сергію Марченко та міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігорю Петрашко, голові Служби безпеки України Івану Баканову, а також голові Виконавчого комітету Національної ради реформи при Президентові України Михеїлу Саакашвілі.

Відео взято з каналу Security talk

Конструктори підприємства постійно виконують проектні роботи з розробки нових та модернізації раніше виготовлених радіолокаційних станцій. Так нещодавно на КП «НВК «Іскра» повністю завершили розробку конструкторської документації проекту рухомого автономного вторинного радіолокатора «Траса–М».

Головною метою при розробці цього виробу було створити радар, який здатний задовольнити потреби підрозділів РТВ та ЗРВ ПС ЗСУ актуальною інформацією щодо державної приналежності повітряних об'єктів у контрольованому повітряному просторі.

             Твердотільний рухомий автономний вторинний радіолокатор «Траса–М» з фазованою антенною решіткою працює в системі радіолокаційного впізнавання NATO MkXA(MkXII), VII діапазоні системи радіолокаційного впізнавання «Пароль» і міжнародній системі управління повітряним рухом RBS.

Особливості РАВРЛ «Траса–М»:

 • твердотільний передавач для системи RBS
 • автоматичне виявлення повітряних об’єктів
 • автоматичний захват та супровід повітряних об’єктів
 • антенна система, що складається з ФАР діапазонів RBS і ФАР системи «Пароль»
 • високопродуктивні обчислювальні засоби первинної і вторинної обробки інформації на базі ПЛІС і промислових ПЕОМ
 • можливість отримання додаткової польотної інформації в IV та VI режимах системи «Пароль»

Максимальні межі роботи станції:

 • за дальністю – 2…360 км
 • за азимутом – 360º
 • за кутом місця – 0,5…45º
 • за висотою – 25 км
 • кількість супроводжуваних трас ≥ 250

Час розгортання/згортання – 30/30 хв

Споживана потужність – 8 кВт

Похідне положення

Робоче положення (мобільне використання)

Робоче положення (стаціонарне використання)

 

Карантин з протидії поширенню коронавірусу COVID-19 та ГРВІ, який був оголошений із середини березня на території України, вніс свої корективи не тільки у організацію виробництва підприємств, а й у діяльність підрозділів соціально–побутової сфери та закладів харчування, які закриті з 17 березня 2020 року.

На КП «НВК «Іскра» функціонує власний комбінат харчування, який за останні роки кардинально оновився – від занедбаної архаїчної їдальні до сучасного, забезпеченого всім необхідним закладу харчування з професійною командою кухарів.

Хочеться відзначити, як швидко та чітко колектив відреагував та пристосувався до нових умов праці через обмеження, пов’язані з посиленням санітарного режиму. За один день було налагоджено роботу комбінату харчування у форматі буфету, зачинені зали прийому їжі для уникнення скупчення людей. Вся їжа продається в одноразовому посуді. У приміщеннях буфетів та кухні проводиться ретельне щоденне прибирання та дезінфекція.

Цікавим є те, що запроваджені умови роботи дали поштовх до розвитку нового напряму діяльності – кухарі серйозно взялись за виготовлення кондитерських виробів власного виробництва на замовлення для працівників підприємства – тортів, тістечок, еклерів. До свята Великодня усі бажаючі мали змогу скуштувати паски виробництва комбінату харчування. Також пекарі почали випікати піцу з різними начинками, яка вже завоювала попит серед іскрівців. Ще одним напрямом стало виготовлення напівфабрикатів, зокрема пельменів та вареників з різноманітною начинкою. Важливо, що всі продукти, використані у приготуванні, якісні, свіжі та не мають шкідливих інгредієнтів.

 Як зазначила керівник комбінату харчування Чхалова Тетяна Василівна: «Ми з  колективом не зупиняємось на досягнутому. Так, є певні нюанси у роботі під час обмежувальних заходів, але ми повністю їх дотримуємось задля здоров’я наших співробітників. Що стосується розвитку комбінату харчування, то у нас є ще багато ідей як урізноманітнити свій асортимент та чим здивувати найвимогливішого споживача».

Колектив нашого підприємства висловлює свою щиру подяку керівництву та професійній команді комбінату харчування за їх плідну роботу і бажає успіхів у реалізації планів та подальшого розвитку.

тел. +38 (061) 271-22-11

e-mail: iskra@iskra.zp.ua

69071, вул.Магістральна 84,
м.Запоріжжя, Україна